Hangi mallar edinilmiş mal olarak kabul edilmez?

boşanma mal paylaşımı soruları , boşanmada hangi mallar paylaşılmaz , boşanmada araba paylaşımı , boşanmada mal paylaşımı 2020 , evlendikten sonra alınan mallar ortak mı , edinilmiş mallara katılma rejimi , evlendikten sonra miras veya bağış yoluyla geçen mallar, boşanmada mal paylaşımı 2020

Hangi mallar edinilmiş mal olarak kabul edilmez?


Edinilmiş malların dışında kalan mallara kişisel mallar denmektedir. Bu mallar genel olarak bir emek verilmeden elde edilmiş mallar olmaktadır. Ayrıca bir manevi tazminat ve bir alacakta kişisel mal olmaktadır.

Kişilere kalan miraslar kişisel mal olmaktadır. Birisi hakkında kazandığı manevi tazminat geliri kişisel mal olmaktadır. Bir şans oyunundan kazandığı para kişisel mal olmaktadır. Eşlerin evlenme öncesinde yada evlendikten sonra sahip oldukları veya olacakları malların mülkiyet ve yönetiminin karı kocadan hangisine ait olacağı, bu malları kimin kullanacağı, söz konusu mallardan ve bu malların gelirlerinden karı kocadan hangisinin, hangi oranda yararlanacağı.

Evlilik Sözleşmesi Nedir
Mallardan kaynaklanan sorunların hangi oranda kime ait olacağı ve evliliğin sona erdiği durumlarda malların nasıl paylaşılacağı gibi hususlar Yeni Medeni Kanunumuzda “mal rejimi sözleşmeleri” diğer adı ile “evlilik sözleşmeleri” ile çözüme kavuşmaktadır.

Bağış yolu ile kendisine verilen mal ve parada kişisel mal olmaktadır. Basit tabir ile bir emek ve harcama yapılmadan elde edilen mallara kişisel mallar denmektedir. Buna evlenmeden önce sahip olunan mallarda dahil olmaktadır. Bu sebeple yapılacak mal rejimi sözleşmelerinde bu konular iyice bilinmeli ve ona göre bir mal rejimi tercih edilmelidir.

Taraflar istedikleri mal rejimini kanunda yazılı sınırlar içinde seçebilir, kaldırabilir, değiştirebilirler. Evlilik sözleşmesi karı kocanın rızasına dayanan, kanunda düzenlenmiş bir çeşit Aile Hukuku Sözleşmesidir.


Avukat İlkay Uyar Kaba
 
Üst