Düğün pastası ne zaman ve nasıl ortaya çıkmıştır?

ad@min

Yönetici
Şehir
İstanbul
Düğün adetlerimiz arasında şüphesiz en tatlısı devasa ve leziz düğün pastalarıdır. Bu lezzetin gelenek haline gelmesi de tıpkı gelinlikte olduğu gibi oldukça eskilere dayanan bir süreçte gerçekleşmiştir.

Bu gelenek Antik Roma’da yeni evlilerin başından kırılmış ekmek atılmasıyla başlamıştır.

Eski dönemlerde çörekler,küçük kekler düğünlerde bereketine inanıldığı için gelinin başından aşağı dökülürmüş. Sonraları bu kekleri Fransız aşçıların geliştirmesiyle süslü pastalar haline gelmiştir. Aşçıların müdahalesi ile düğün pastası Ortaçağ’da gerçek lezzetine kavuşmaya başlamıştır. İngiltere’de gelin ve damadın uzun ömürlü ve mutlu olmaları için düğün pastasının önünde mükemmel bir öpücüğe ihtiyaçları olduğu düşünülür. Evliliğin ve mutluluğun uzunluğu da düğün pastasının yüksekliği ile garanti altına alınır. Durum böyle olunca düğün pastası olarak Croquembouche adı verilen lezzetli bir ortaya atıldır. Croquembouche profiterol benzeri hamur topları ile yapılan bir düğün pastasıdır ve gelin ile damat bu pastadan aldıkları bir hamur topunu düşürmeden ya da çiğnemeden öpüşmek zorundadır.

Bu eğlenceli düğün adeti Türk düğün adetleri arasında yer almasa da yüksek katlı ve lezzetli pastalar bizim düğünlerimizin de vazgeçilmezidir.
 
Üst