Söz yüzüğü hangi parmağa takılır?

söz yüzüğü hangi parmağa takılır erkek söz yüzüğü hangi parmağa takılır

Evli çiftlerin kafasında hangi yüzük ne zaman takılmalı? veya yüzükler nasıl kullanılmalı gibi sorular oluşabiliyor. İşte anlasmalievlilik.com olarak Tektaştan, nişan yüzüğüne kadar yüzükler hakkında aklınıza takılabilecek konuları araştırdık.

Tektaş Nedir?

Tektaş, değerli tek bir taşın merkezde olduğu yüzük çeşididir.

Tektaş yüzükler genellikle evlilik teklifleri için tercih ediliyor. Bunun sebebinin, popüler kültür ürünleri, filmler, tektaşlı şarkılar ve pırlantayı lanse eden reklamlar olduğunu söyleyebiliriz. Doğum günü ya da yıldönümü gibi özel günlerde de hediye olarak tektaş verilebiliyor.

Tektaş yüzüklerde genellikle pırlanta öne çıkıyor. Ancak son yıllarda safir, yakut, pembe elmas gibi farklı değerli taşların kullanıldığı özel tasarımlar da gelin adayları tarafından çok beğeniliyor. Tektaş yüzük seçiminde zevk, hayat tarzı ve bütçe belirleyici etkenler arasında.

Kullanılan pırlantanın ve diğer değerli taşların karatı, kesimi, matlığı, yüzük modeli, tektaşın fiyatını belirler.

Tektaş Hangi Ele Takılır?

Evlilik teklifinde verilen tektaş yüzükler sağ elin yüzük parmağına takılmalıdır. Yanlış ele yüzük takmamak için bunu dikkate almalısın. Sözlü ve nişanlıyken sağ elde kullanılan tektaş yüzük, evlilik ile beraber sol elin yüzük parmağına geçer.

Söz Yüzüğü Nedir?

Söz yüzüğü, evlenme teklifinin ardından çiftler arasında veya aile içinde yapılan törenlerle parmağa takılır.. Çiftlerin birbirine verdiği bağlılık sözünü somutlaştıran yüzükler, evlilik yolunda atılan ilk ciddi adımı sembolize eder. Sevgilinle birlikte kendi aranızda yüzük takacaksanız daha az masraflı olması için altın yerine gümüş bir yüzük tercih edebilirsiniz. Ailenizle birlikte bir söz töreni yaparken ise altın alyanslar takabilirsiniz.

söz yüzüğü hangi parmağa takılır

Söz yüzükleri evlilik öncesi takılan bir yüzük olduğu için sağ elin yüzük parmağına takılır. Söz töreninde takılan tektaşını da evliliğe kadar sağ elinin yüzük parmağında kullanmalısın.

Nişan Yüzüğü Nedir?

Aileler, daha geniş akraba grupları ve dostlarla birlikte gerçekleştirilen nişan törenlerinde takılan yüzüğe nişan yüzüğü deniyor. Nişan yüzüklerinde de tıpkı söz yüzüğünde olduğu gibi alyans tercih ediliyor.

Nişan Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır?

Nişan töreni evlilikten önce gerçekleştiği için tıpkı söz yüzüğü gibi sağ elin yüzük parmağına takılır.

Söz Yüzüğü ve Nişan Yüzüğü Arasındaki Fark Nedir?

Doğrusunu söylemek gerekirse iki yüzük arasında büyük bir fark yoktur. Her iki yüzük de genellikle alyans şeklinde olur ve tören sırasında çiftlerin sağ ellerinin yüzük parmağına takılır. Aralarındaki tek fark birinin söz töreni sırasında, diğerinin ise nişan töreni sırasında takılmasıdır.

Evlilik Yüzüğü Nedir?

Evlilik yüzüğü, düğün veya nikah töreninden itibaren çiftlerin evlilik süresince taktığı yüzüklerdir. Bu yüzükler düğünden sonra sol elin yüzük parmağına takılır. Evlilik yüzüğü olarak genellikle alyans tercih edilirken bazı gelinler alyans yerine tamtur ya da beştaş da kullanabiliyor.
 
Üst