Alyans neden sol ele takılır?

  • Başlatan ad@min
  • Başlangıç tarihi
  • mesaj 1
  • okunma 324
ad@min

ad@min

Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Erkek
Şehir
İstanbul
Çok eski bilimsel araştırmalara dayanan sol elin ikinci parmağında kalbe kesintisiz giden bir damar olduğu inanışı vardı. Evliliğin kalp bağı olmasından dolayı da eski çağlardan beri evlilik yüzükleri sol ele takılmaktadır.

M.Ö. 2800 yılında evliliğin sembolü olarak daire ya da halka gibi sembollerin herhangi bir başlangıç ve bitiş noktaları olmamasından dolayı sonsuzluk temsilcisi olduğuna inanılırdı. Bu inanışla birlikte gelen yüzük geleneği oldukça romantik olan bir bilimsel veri ile birleşerek sol elde kendine yer bulmuştur.

Evlilik yüzüğünün sol elin ikinci parmağında olmasına dair anlatılan bir diğer hikaye de Çin’den gelmektedir. İnanışa göre her parmak insanın hayatındaki önemli bir aile bireyini temsil eder. Orta parmak kişinin kendisini, başparmak anne ve babasını, işaret parmağı kardeşleri, serçe parmak çocukları ve yüzük parmağı da eşini temsil eder. Avuçlarını açıp orta parmağı büküp birleştirdikten sonra tüm parmaklarınız uç uca gelir. Bu parmakları birbirinden ayırmak mümkündür. Ayrılmayan tek parmak çifti yüzük parmaklarıdır.
 
Üst