Boşanmanın Yasak Olduğu Ülkeler

• Başlatan Gentleman
  • Başlangıç tarihi
Gentleman

Gentleman

Üye
Erkek
Yanlış okumadınız, günümüzde hala bazı ülkelerde boşanmak imkansız. İmkansız derken gerçek anlamda imkansız. Zira eski tarihlerde hristiyanların boşanması yasaklanmıştı. Tabii ki mezheplere göre farklılıklar arttıkça, sadece katolikler bunu tam olarak benimsedi. İşte Katoliklerin yoğunlukta olduğu ülkelerden bazıları şu şekilde;

Filipinler ve Vatikan'da yaşayan insanların boşanma hakkı bulunmuyor. Malta 28 Mayıs 2011 tarihinde boşanma haklarının olup olmaması hususunda referandum yaptı ve %52 gibi az denilebilecek seviyede oy ile boşanma yasal hale getirildi. Ancak boşanmak Malta'da hala çok zor, öncelikle çiftlerin 4 yıl ayrı yaşadıklarını ispatlaması gerekiyor.

Şili ise 2004 yılında boşanmayı kabul etti. Fransa'da 1789 ihtilaline kadar boşanmak yasaklanmıştı. Diğer ülkelerden Portekiz 1910, İtalya 1974, İskoçya 1976, Brezilya 1978, İspanya 1981, İrlanda 1997 yılında boşanmayı yasal hale getirmişlerdir. Evlilik ve boşanma hususunda Hristiyanlar en katı kurallara sahip din olarak ön plana çıkıyor. İslamiyet bu konuda daha esnek, ancak Hristiyanlıkta boşanmak, tanrıya yapılan büyük bir saygısızlıktır.

Müslüman bir erkek olarak; ''boş ol'' diyerek boşanma olmasından daha saçma birşey bilmiyorum. Bu durumun tarihçesini araştırdığımda dinimize sonradan eklenen bir olgu olduğuna kanaat getirdim. Esasında bu durum bazı uyduruk islamiyet fetvacılarının vesvesesinden ibaret. Kuran-ı Kerim'de geçmiyor. Kaldı ki gerçekte olmayan bir durum. Ancak islamiyeti ve diğer dinleri araştırmadığımız için müslümanlar olarak, gerçeği göremeyip, kulaktan duyma islami bilgileri doktrin ediniyoruz.

Son düzenleme: