Damada verilen tuzlu kahvenin anlamı ve hikayesi

Tuzlu kahve geleneği nereden geliyor , Tuzlu kahve adetinin aslında ne anlama geldiğini biliyor musunuz , Tuzlu kahvenin anlamı ve hikayesi , Kız isteme törenlerindeki tuzlu kahve geleneği

tuzlu kahvenin hikayesi

Eski zamanda, gelin ve damat adayları görücü usulü ilk kez kız isteme töreninde bir araya gelirmiş. Gelin tarafı ve erkek tarafı birbirlerini şöyle bir süzer, gelin hemen kahveyi hazırlarmış. Gelinin ilk kez gördüğü damat adayını beğenip beğenmediği de burada ortaya çıkarmış. Çünkü gelin hanım eğer damat adayını beğenirse kahvesini şekerli yaparmış. Hatta yanına tatlı da getirerek “Seni ailem de ben de istiyoruz.” mesajı verirmiş.

Gelin adayı eğer damadı hiç beğenmediyse kahvesine şeker yerine tuz koyarmış. Tuzlu kahveyi içen damat adayı, kızın kendisini beğenmediğini anlayıp anasını babasını toplayarak bu işten vazgeçermiş.

Tuzlu kahve konusundaki bir diğer hikâye ise söyle...

Birbirini seven iki genç, kız isteme merasiminde göz göze gelir, anne babalar bakmıyorken hafif cilveleşir en sonunda da gelin adayı kahveyi yapmak için mutfağa geçermiş. Mutfakta kahvesini pişiren gelin adayı damadın gerçekten onu sevip sevmediğini anlamak için kahvesini acı yaparmış.

Eğer damat adayı kahvenin tuzlu olduğunu fark eder ve hiç içmezse bu gelinin isteklerini karşılamayacağı anlamına gelirmiş ve geline yapılan bir ayıp sayılırmış. Damat adayı kahveden bir ya da birden fazla yudum alır ve tükürmezse bu da sevgilisi için her şeyi yapacağı anlamına gelirmiş.

Tuzlu kahve konusunda en eğlenceli ancak vahim rivayet ise söyle...

Sultan II. Abdulhamid’in son senelerinde vefat eden Osman Fevzi Bey’in hikayesi.
Eşiyle evlenmeden önce kız isteme merasiminde gelen tuzlu kahveye “Ben askeriyeden geldiğim için alışığımdır tuzlu kahveye, inşallah evlendikten sonra bana böyle tuzlu kahveler yaparsınız.” demesi ve eşinin evlendikten sonra her gün ona tuzlu kahve yapması.

Kız isteme gecenize biraz neşe katmak için yaptığınız bu tuzlu kahve şakası, Erzincan yöresi gibi kimi yörelerde, halen istenen kızın damattan hoşlanmadığı ve damatla evlenmeyi reddettiği anlamına gelir. Dolayısıyla, damat adayını iyi tanımıyorsanız, tuzlu kahve ikramını tavsiye etmiyoruz!
 
Üst