Dünyada ilginç düğün gelenekleri

  • Başlatan ad@min
  • Başlangıç tarihi
  • mesaj 1
  • okunma 728
ad@min

ad@min

Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Erkek
Şehir
İstanbul
Dünyada gelin ve damat adaylarının neler yaşadığını öğrenmek ister misiniz? işte ilginç evlilik gelenekleri

Dünyadaki İlginç Evlilik Gelenekleri
Bulunduğu coğrafyadaki, kültürden, dini inançlardan, siyasi yapıdan etkilenen düğün adetleri, dünyada büyük farklılıklar gösteriyor. Hatta kimi ilginç adetleri okuyunca gözlerine inanamayacaksın. Damada küfür edenler mi dersiniz, gelinin üzerini kirletip sokak ortasında o halde dolaştıranlar mı? Aslında dünyanın neresinde olursa olsun ilginçtir ki tüm bu geleneklerin arkasında evliliklerin sağlam temeller üzerine kurulması dileği yatıyor. Gelin, diğer ülkelerdeki birbirinden ilginç bu evlilik geleneklerine birlikte göz atalım.

Hindistan Düğün Gelenekleri
Geçmişindeki kast ve sömürgecilik sistemi ile dini geleneklerin oldukça etkisi altında kalan Hindistan’ın bu nedenle düğün adetlerinin çeşitlendiğini söyleyebiliriz. Hindistan’da düğünlerin 3 bölümden meydana geldiğini görüyoruz. Birinci bölüm düğün hazırlıklarını ve düğünden önce düzenlenen partilerden oluşuyor. Bu partilerde gelin, damadın akrabalarıyla kaynaşıyor. Bizde kına gecesine karşılık gelebilecek bu partilerde gelinin eline ve ayaklarına “medhndi” adı verilen kınalar yakılıyor ve Hindistan’a özgü şarkılar eşliğinde dans ediliyor. İkinci bölüm ise damadın kayınvalidesi tarafından karşılandığı düğün gününden oluşuyor. Düğün günü damadın ayakları yıkandıktan sonra, kendisine bal ve süt ikram ediliyor. Gelinin düğün günü giyeceği “sari” isimli özel kıyafetten damat sorumlu tutuluyor. Geleneklerine bağlı Hindistanlı gelinler bildiğimiz beyaz gelinlik yerine bu bol işlemeli kumaştan oluşan ve bu kumaşı vücutlarına sararak hazırlanan kıyafeti giyiyor.

Düğünlerin üçüncü bölümü ise gelin ile damadın yaptığı ateş dansıdır. Düğün yerinde yakılan kutsal ateşin etrafında gelin ile damat 4 kere dönüp, masalarına doğru koşarlar. İnanışa göre, masaya ilk kim oturursa, evde onun sözü geçer.

Çin Düğün Gelenekleri
Astroloji Çin’in düğün geleneklerinde başvurulan bir kaynaktır. Damadın ailesi bir astroloji uzmanına giderek, evlenmek isteyen çift ile ilgili görüşlerini alır. Uzman bir horoskop hazırlar ve damadın ailesine sunar. Bu horoskobu damadın ailesi kabul ederse, gelin adayının ailesine gönderir ve aynı şeyi onların da yapmasını ister. Düğün öncesinde gelinin ailesine bir takım hediyeler gönderilir ve bu hediyeler arasında çay önemli bir yere sahiptir. Gelin düğünde talih ve mutluluğun simgesi olduğu için kırmızı kıyafet, kırmızı ayakkabı giyer ve kırmızı duvak örtünür. Bugün artık beyaz etek giyen gelinlere de rastlanıyor. Evden ayrılan gelin, ağlayarak ailesine bağlılığını ifade eder. Gelinin damadın evine gelmesiyle birlikte düğün töreni de başlar.

Çin’deki evlilik geleneklerine göre, düğünden önce damat evlilik yatağını hazırlayarak üzerine çeşitli portakal, fıstık gibi çeşitli meyve ve kuruyemişlerden koyar. Ailenin küçük çocukları bu yatağın üzerine oturtulur. Yatağın üzerinde ne kadar çok çocuk olursa o kadar çok doğurganlığı sembolize edeceğine inanılır. Nedimeler, gelinin horoskobuyla uyumlu doğum yılına sahip kişilerden seçilir.

Düğün geleneklerinde çiftlerin birbirine, göğe, toprağa, anne ve babaya sadakat törenleri de yer alır. Yeni evlenen çift gerdeğe girdikten sonra, birbirlerinin saçından karşılıklı olarak birer tutam keser ve bunu anı olarak ömür boyu saklarlar. Çin’de ay takviminin 7. ayının son 15 gününde, cehennemin kapısının açılıp kayıp ruhların serbest kaldığına inanıldığı için, evlenmek uğursuz sayılır.

Afrika Evlilik Gelenekleri
Afrika çok ilginç evlilik geleneklerine ev sahipliği yapan dünyanın en büyük ikinci kıtasıdır. Kıtanın bazı bölgelerinde damat adayı kızı ailesinden istedikten sonra kızın ailesi teklifi kabul ederse kızlarına para ve fıstık verir. Gelin adayı, fıstığı önce damatla bölüşür. Daha sonra çiftin birleşmesine yardımcı olan kişilere de bir parça fıstık verilir. Bu, paylaşım aynı zamanda akrabalara, komşulara, eşe dosta, düğün daveti anlamına da gelir.

Düğün günü gelin ile damat, mazisi kölelik zamanlarına kadar uzanan çalı süpürgesinden atlama geleneğini yerine getirir. Bu gelenek, evlenecek çiftin geçmişe dair tüm kötülükleri süpürerek arkalarında bırakmaları ve yeni bir hayata başlamalarını simgeler. Afrika’nın modern düğün törenlerinde de gelin ile damat adayı, atalarını anıp, çeşitli tül ve kurdelelerle süslü bir çalı süpürgesinin üzerinden atlama geleneğini devam ettirirler.

Rusların İlginç Düğün Gelenekleri
Rusya’da gelin ile damat, bizdekinin aksine, nikah töreninde evlilik yüzüklerini sağ ellerinin yüzük parmağına takar. Eğer bir kişi alyansını sol eline takıyorsa bu onun bir zamanlar evli olduğunu ya da eşini kaybettiğini gösterir.

Düğün somunu, Rusların ilginç ve geleneksel bir ritüelidir. Özel olarak pişirilen ve üzerinde aşkın sembolü olan kartopu ağaç simgesi olan somunun hamurunu mutlu bir evliliği ve birçok çocuğu olan bir kadın yoğurur. Düğün günü damat ve gelin somundan ısırırlar. En fazla ısıran kişinin ailenin reisi olacağı kabul edilir.

Rusların ilginç evlilik adetlerinden biri, damadın arkadaşlarıyla birlikte gelinin evine geldiğinde, gelinin kız arkadaşları ile birlikte onları beklemeleri ve kızların damadın yolu kesip, ondan şaka yollu para istemesidir. Bunun yanı sıra düğünlerde Rus damatları bir takım eğlenceli testlere de tabiidir. Bu testlerde damadın herkesin ortasında geline aşkını ilan etmesi, dans etmesi ya da şarkı söylemesi gibi performanslar sergilemesi beklenir.

Alman Düğün Gelenekleri
Almanya’da düğün törenine gelen konuklar, gelin ile damadın üstüne bereketi simgeleyen pirinci serperler. Gelinin saçında kalan pirinç tanesi kadar, çiftin çocukları olacağına inanılır. Tören sonunda gelin ile damat beraber bir kütüğü keserler. Bu, evlilikleri süresince karşılaştıkları güçlüklerin üstesinden birlikte gelecekleri anlamını taşır.

İtalyan Düğün Gelenekleri
İtalya’da pazar günleri evlenmenin çifte şans getireceğine inanılır. Gelin ile damadın şapel önüne gelip düğüm atma ritüeli de ilginçtir. Düğün töreninde davetlilerin Güney İtalya’nın geleneksel bir dansı olan The Tarantelle adlı bir dansı yapmaları beklenir. Bu sayede yeni evlenecek çiftin yuvasına bolluk ve bereket geleceğine inanılır. Gelin ile damadın paylaşacağı yatağı, düğünden önce evli olmayan iki kız yapar.

Bosna Hersek’te Düğün Gelenekleri
Bosna-Hersek’te evlenme çağına gelmiş bir kızı isteyen damat adayı, kız evine yemeğe davet edilir ve ailenin büyükleri ile evlilik hakkında konuşulur. Kızın aile büyükleri damat adayı ile ilgili bir karara vardıktan sonra kahve ikramına geçilir. Şekerli kahve damat adayının evlilik için uygun görüldüğü, sade kahve ise damat adayının reddedildiği anlamını taşır.

Pakistan’da Düğün Gelenekleri
Pakistan’da damat adayı kızın aile büyükleri tarafından zorlu bir sınavdan geçirilir. Bu sınav, aile büyüklerinin damat adayına akla gelebilecek tüm hakaret ve küfürleri etmeleri, damat adayının ise tüm bunlara katlanabilecek kadar soğukkanlı olmasına dayanır. Sınavdan başarıyla geçen genç evlilik iznini almış olur.

İskoçya’da Düğün Gelenekleri
İskoçya da çok ilginç düğün geleneklerinin yaşandığı bir ülke. Düğünden önce yumurta, salça gibi gıdalar karıştırılarak gelin adayının üzerine boca edilir. Baştan aşağı bu karışımla kaplanan gelin, herkes görsün diye de şehirde dolaştırılır. Gelinin yakınları tarafından uygulanan bu geleneğin amacı, onu evlilikte yaşayabileceği tüm zor ve kötü koşullara karşı hazırlamaktır. Ayrıca Hristiyan inancının etkisi altında olan İskoçya’da gelin ile damat düğünde birbirlerinin ayaklarını yıkar. Alçak gönüllüğü sembolize eden bu geleneğin bugün modern düğün organizasyonlarında da kendine yer bulduğunu görebiliriz.
 
ad@min

ad@min

Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Erkek
Şehir
İstanbul
Kore’de Düğün Gelenekleri
Kore’de evlilik geleneklerinde ördek ve kazın önemli bir yeri vardır. Önceden damatlar arkalarında kaz taşıyarak beyaz bir atın üstünde gelinin evine gidiyorlarmış. Bugün ise sembolik olarak tahta kaz kullanılır. Bir başka geleneğe göre de düğünden sonra bir çift tahta ördek yeni evli çiftin evine yerleştirilir. Eğer ördekler karşılıklı konursa çiftin iyi geçineceğine, ters konulursa kavga edeceklerine inanılır.

Belçika’da Düğün Gelenekleri
Belçika’da ise en önemli gelenekler arasında mendile isim işlemek gelir. Gelinin ailesi, kızlarının adının işlenmiş olduğu mendili düğüne götürerek davetlilere gösterir. Daha sonra gelin bu mendili düğün boyunca üzerinde taşır. Düğün bittikten sonra gelinin ailesinin evine geri getirilen mendil, gelinin kız kardeşi varsa onun adı işlenerek saklanır, yoksa mendil gelinin kızına kalır.

Finlandiya’da Düğün Gelenekleri
Finlandiyalı gelinler ise düğünde el yapımı altın bir taç takarlar. Törenden sonra bekar genç kızlar gelinin etrafında toplanır ve gelin genç kızlar arasından seçtiği birine altın tacını verir. Seçilen kızın, en kısa zamanda evleneceğine inanılır. Öte yandan Finlandiyalıların geçmiş düğün gelenekleri arasında ise evliliklerini açık arttırma şeklinde yapmak yer alıyordu. Damat adayı, gelin adayı için kızın babasına fiyat teklif eder ve bu fiyat üzerinden pazarlık yapılıyordu. Belirlenen para miktarı çeyiz için kullanılıyordu. Ayrıca çiftin evlilik hayatları boyunca altın ve gümüş sıkıntısı çekmemeleri için babası gelinin sağ ayağına gümüş, annesi ise sol ayağına altın takıyordu.

İngiliz Düğün Gelenekleri
Gelin ile damat düğün törenlerinin yapılacağı kiliseye girerken ve çıkarken, evliliklerini kötü ruhlardan korumak için çan çalınır. Ayrıca düğüne katılan davetliler, gelin ve damat adayı üzerine çiçek atarlar. Böylece çiftin mutlu bir yuva kuracağına inanılır.

Fransa’da Düğün Gelenekleri
Fransa’da evlenecek çiftlerin törende yer alacak çiçeklerini davetliler getirir. Gelin ve damadın, düğün günü kullanılan ve nesilden nesile aktarılan evlilik kabından şarap içmesi de bu ülkedeki evlilik gelenekleri arasında yer alır.

İsrail’de Düğün Gelenekleri
İsrail’de Musevi inancına göre, düğünlerde Kudüs’teki kutsal tapınağın yok oluşunu sembolize eden içi cam parçalarıyla dolu olan bir beze basma geleneği vardır. Törende cam kırmak ise hayattaki mutluluğu ve üzüntüyü sembolize eder.

Bulgaristan’da Düğün Gelenekleri
Bulgaristan’da da erkek, sevdiği kızı ailesinden istemek için en yakın arkadaşıyla birlikte kızın evine giderken, yanında mutluluk, sağlık ve zenginliği temsil eden “rakia” denilen özel bir ev viskisi ve “zdravet” adı verilen yeşil çiçeklerden küçük bir buket götürür. Bunun yanı sıra kıza ve babasına ufak hediyeler de verir. Kızın babası da, misafirlere içki ikramında bulunduktan sonra eğer damat adayını beğenir ve evliliği onaylarsa kızına dönüp 3 kez evliliğe hazır olup olmadığını sorar. Kız ‘Evet’ derse kızın ailesi de erkeğin ailesine hediyeler yollar. Düğünden önceki Perşembe günü hamur ve mayanın karıştırılmasıyla özel bir ekmek yapılır ve bu ekmek yeni ailenin oluşumunu sembolize eder. Düğünde ise gelin, içinde bozuk para, çiğ yumurta ve buğday bulunan bir tabağı arkasına bakmadan başının üzerinden geriye doğru atar. Tabak ne kadar küçük parçalara ayrılırsa evliliklerinin o kadar iyi olacağı düşünülür.

Filipinler’de Evlilik Gelenekleri
Filipinlerde halkın yüzde 80’i Katolik’tir ve evlilik törenleri gösterişli bir şekilde kilisede yapılır. Bu törenlerde Katolik inanca uygun ritüeller gerçekleştirilir. Bu ritüellerden en ilginç olanlarından biri duvak seremonisidir. Bu seremoni, evlenecek gençlerin, ayrı ayrı bireyken, bir çift olmaları ve tek vücut olmalarını simgeler. Törende bir ucu gelinin başında tutturulan duvağın, diğer bir ucu da damadın omuzuna uzatılır. Bu ritüel gelin ve damadın hayatları boyunca birbirlerini koruyup kollama ve sağlıklı olma dileklerini de temsil eder. Filipinlerin, Vatikan dışında boşanmanın yasak olduğu tek ülke olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Türkiye’de İlginç Düğün Gelenekleri
Türkiye’deki düğün gelenekleri de dünyadakileri aratır cinsten değil elbette. Mesela Adana’da damat adayı kına gecesine giderken yolda durdurulup, ondan yüksek bir ağaç dalına konulan yumurtaları vurması istenir. Eğer vuramazsa, kız tarafı kendisine ceza verir. Bu cezaya karşılık olarak da damat tarafı, çeyiz damat evine götürülmeden önce çeyizden bir yastık kaçırır. Kız tarafının gençleri de damadı kovalar. Yastığı damattan alabilen genç bahşişi kapar.

Afyonkarahisar’da kız isteme sırasında erkek tarafına sadece su ikram edilir. Eğer kız verilirse, damat adayının ailesi cuma günü çaya çağırılır. Aydın’da damat gelini para, buğday, şeker ve pirinç serperek karşılar. Diyarbakır’da ise testi kırma geleneği vardır. Gelin, damadın evinin önünde, evlilikleri bir ömür boyu su gibi akıp, yolunda gitsin diye içi dolu bir testi kırar.

Şanlıurfa’da takı töreni alışılmışın dışında düğünün sonunda yapılır. Eğer düğün günü takı takamayanlar ya da düğüne katılamayanlar, ‘gelinin cuması’ olarak adlandırılan, düğünden sonraki 3 hafta boyunca Cuma günleri takılarını takabilir.
 
Üst