Evlilik bitiyor-aile tükeniyor

  Gençlerin evliliği geç bıraktığı tartışıldı geçen hafta.

  Bu geç bırakmada en önemli etken işsizlik. Parasızlık, evlilik önünde büyük bariyer. Fakat değişen dünyada insanların evlilik ve aile gibi manevi kodlara artık eskisi kadar ehemmiyet vermediği de bir vakıa.

  Bu da dünyayı dizayn edenlerin empoze ettikleri bir başka zehir. Tek tip insana evrilen projeler. Yeryüzü mühendisleri, insanlığın cinsini, ırkını, dinini, kültürünü, sosyal hayatını tek tipleme düşünde.

  Kültürler, dinler, ırklar, cinsler arasındaki ayrımı kaldırırsa insanın daha mutlu olacağını düşünmekte. Avrupalı ve Asyalıyı aynı potada eritip sosyal hayatını birbirine denk düşürmeye çalışmakta. Değerlerin aşınmasına paralel olarak, eşcinsel ilişkiler, nikâhsız birlikte yaşamlar artık Müslüman coğrafyalarda da artmakta. Gençler sorumluluk altına girmek istememekte. İnsanın her iki cinsinde de moral değerler hacim kaybederken, resmi bağ gereksiz görülmekte. Hastalıkta sağlıkta daima birlikte gibi ya da aşk sevgi gibi manevi değerler tercih edilmeden, geçmiş yüzyılın eski gramofonları gibi kenara itilmekte.

  Bunda insan cinsinin biyolojik etmenlerinde değişimin de katkısı bulunmakta, erkek daha fazla feminenleşmekte, aileyi bir arada tutabilme erkinden uzaklaşırken, kadın da ekonomik bağımsızlığı ile karşı cinse fazla da gereksinim duymadığı inancı taşımakta.

  Şiddete meyyal erkeklerin sebep olduğu kötü evlilikler, cinayetler; kadın dünyası için önemli bir bariyer. Fakat erkek dünyası için de evliliğin şatafatı, çul çaputa, gereksiz eşyalara, markaya, pahalı olursa iyidir anlayışı ile yapılan aşırı masraflar, geleneklerin absürt abartısı, yuva kurmanın cazibesini yerle bir etmekte.

  Evlilik kimilerinde manevi bir güzellik değil de bir şirket gibi ne kadar kâr ederim hesabına dönüşmekte. Düğün takıları, maddi beklentiler ile beli bükülen erkek evlenmekten ürkmekte. Bir de boşanma ile hayat boyu yüzünü görmeyeceği kadına, ödeme yapmak zorunda kalacağı düşüncesi, bir başka kaçış nedeni. Arkadaşımın oğlu altı ay durup ayrıldığı eşine ömür boyu nafaka vermemek için notere gidip anlaştılar, oturdukları çok güzel evi bırakıp, ceketini alıp çıktı.

  Bu gibi adaletsizlikler gençleri evlilikten soğutmakta. Kadın hiç düşünmüyor bu insanın bana hakkı geçmekte ben ne diye ondan ev kabul edeyim ya da ömür boyu maaş. Böyle bedava yaşamak, beleşten mala konmak hevesi, kötü bir niyet hâkim olunca evlilik anlamını yitirmekte.

  Yuvalar kurulmayınca, yeni nesiller doğmuyor, nüfus azalıyor. Çocukluğumuzda mahallemizde bekâr yoktu şimdi evler bekâr gençlerle dolu, yalnız yaşayan orta yaşlı ya da yaşlılarla kaplı bir sokağımız var artık.

  Sadece gençler değil dul kalmış erkekler, kadınlar da öyle kolay kolay evlenmiyor, bir başkasının kahrını çekmeye yanaşmıyor.

  Kadın orta yaşlı dul kalmışsa eğer, emekli maaşı varsa çok zor tekrar onu evliliğe ikna etmek, niye rahatımı bozayım demekte. Bu sebeple toplumda yalnız yaşayanlar artmakta, daha vahimi yalnız ölenler ve kimsenin haberi olmadığından daha da trajik olanı, kokan ölülerin haberleri sık sık gazetelerde çıkmakta. Avrupa’ da olan bu durum, bizde de olağan artık.

  Artık daha rafine, takıntılı, her şeyi sorgulayan, tahammülsüz, karşısındakine saygısız, güvensiz bireyler bulunmakta. Geçmişin o birbirlerini görmeden, görücü usulüyle evlenip de hiç birbirlerini kırmayan sabırlı nesiller yok. Ki geçen gün sık sık yaptıkları gibi 85 yaşındaki yaşlı adamın felçli eşine sevgiyle bakmasını haber yapmışlardı. Yeni nesillerde bu vefa da hayli aşındı.

  Kadınların dünyasını etkileyen aşk, sevgi mottosu da masallarda kaldı. Büyülü kelime aşk değil, para. Maddi durumu iyi olanlarla evlilik fikri, insanlara çok daha cazip gelmekte.

  Boşanmalar, mutsuz çocuklar, bu çocukların ailelerinden gördükleri sevgisizlikler sadece onları değil toplumu da vurmakta. Aşsız ekmeksiz kalmış gibi sevgisiz çocukların uzak duracağı yuva kurma, ya da kursalar bile ebeveynlerinin mirası mutsuzluğu sürdürmeleri halinde evlilikte azalma katlanarak devam edecektir.

  Manevi olarak güçlüklere göğüs germek, birlikte hayatın zorluklarını paylaşmak, çalışmak, üretmek, karşılıklı saygı sevgi en pahalı hazine iken. Bu çok kıymetli kavramlar anlam yitirmemeli, yerine bırakılabilecek daha değerlisi yok…
  Mine Alpay Gün/milliyet
   
  Mustafa4675
  kadınlar erkek arkadaş bulalım etinden sütünden yününden faydalanalım duruma göre bırakır başka buluruz derdinde erkekler kadın arkadaş bulalım yine aynı etinden sütünden yününden faydalanalım peşinde site yi gezin konulara bakın bir kadın konu açıyor yerli yersiz uygun yada değil bütün erkekler o konuya mesaj atıyor bir erkek konu açıyor anlaşmalı evlilik diyor daire veririm yok para veririm diyor yerli yersiz uygun yada değil kadınlar konuya doluşuyor ben siteye üye olurken aklımda tayin yada işte aile baskısı nedeniyle evlilik düşünenler vardır derken bi baktım paralı erkek arayan kadınlar burada yada parası ile kadın satın almayı düşünenler burada ortada tayin isteyen yok yada baskı gören ha baskı görüyorum diyenler bile farklı farklı konularda geziyor kadın üye konu açıyor anlaşmalı evlilik arıyorum ama parası olsun evi aileyi geçindirsin (yani benim ihtiyaçlarımı karşılasın)ama bana karışmasın erkek konu açıyor para veriyorum veya çocuk isteyen kadınlar varsa anlaşırım diyor teknik olarak site anlaşmalı evlilik değil anlaşmalı dostluk sitesi tüm bunlar göz önünde bulundurulursa aile kavramı var mı yada kalır mı bence aile kavramı yok artık herkes dost hayatı arıyor paralı olsun dost olalım iki taraf bir birine karışmasın ortak evde kalalım bu ortamda aile olmaz aile durumu konuşmak yada yazmak bile saçma neymiş medeniyet göstergesi yok gelişmişlik göstergesi ne bileyim avrupalaşma aile olmak yada kurabilmek için yeterli vasfımız yok vardı ama kaybettik yada ediyoruz ben cahil bir insanım örümcek beyinli de olabilirim belki kendimi yerince geliştiremedim ama aile kavramını tartışacak yada konuşulacak yerde değiliz yani site konularında aile den bahseden kaç kişi var ? tayin için konu açan kaç kişi ? konular ne üzerine kadınlar lezbiyen gay birey arıyor erkekler gay lezbiyen birey arıyor yurtdışına çıkmak için anlaşmalı evlilik arayanlar var paralı erkek arayan var paralı veya dost olacak kadın arayan erkek var biz de burada aile yi tartışıyoruz komik değil mi ? yuva kurmak istiyorum eş adayı arıyorum diyen var mı ?
   

  Benzer konular...

  ad@min
  mesaj
  0
  okunma
  436
  ad@min
  ad@min
  mesaj
  0
  okunma
  533
  ad@min
  ad@min
  ad@min
  mesaj
  0
  okunma
  436
  ad@min
  Üst