Evlilik işlemleri İçin konsolosluktan nasıl randevu alınır?

ad@min

ad@min

Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Erkek
Şehir
İstanbul
Yurt dışında yaşayan Türk Vatandaşları ya da çifte vatandaşlık statüsünde olanlar www.konsolosluk.gov.tr web adresi ve Konsololsuk Çağrı merkezi + 90 312 292 29 29 telefon numarasına arayarak, bulundukları ülkedeki konsolosluklarda yapılan evlilik işlemleri, harçları ve gerekli belgeler hakkında bilgi alabilirler.

E-Konsolosluk çağrı merkezinden aşağıdaki işlemler için randevu alınabiliyor.
Konsolosluk ve Büyükelçilikte Evlilik Başvurusu
Yabancı Yerel Makamlar Önünde Evlilik İçin Evlenme Ehliyet Belgesi Başvurusu
Aile Cüzdanı Başvurusu
Uluslararası Evlilik Kayıt Örneği (Formül B) Başvurusu

Bu işlemler dışında Yabancı Yerel Makamlar Önünde Evlilik Sonrasında Evlilik Tescili Başvurusunu posta ile gerçekleştirebilirsiniz..

Konsolosluk ve Büyükelçiliklere Evlilik Başvurusu Nasıl Yapılır?
Yurt dışında hizmet veren Dış işleri Bakanlığımıza bağlı dış temsilciliklerimiz , eğer bulundukları ülke yasaları kendilerine evlendirme yetkisi veriyorsa, yalnızca Türk Vatandaşlığına tabi olan çiftlerin nikahlarını kıyabilirler. (Türk vatandaşı çiftler isterler ise yabancı merciler önünde de evlenebilirler.) Eğer çiftlerden birisi yabancı ülke vatandaşı ya da çifte vatandaşlığa tabi ise bulundukları ülkelerdeki yetkili yerel merciler önünde evlenmeleri gerekmektedir.

Bu işlem için de konsolosluk randevu sisteminden randevu alınması gerekiyor..Gerekli tüm evraklar hazırlandıktan sonra çift, şahitleriyle birlikte önceden planlanan randevu günü ve saatinde şahsen ilgili konsolosluğa gelerek nikah kıyabilirler.

Evlilik,işlemleri şahsen yapılır. Evlenecek kişilerin görevli memur önünde serbestçe iradelerini açıklamaları ile mümkündür. Bu nedenle, vekaletle evlilik yapılması mümkün değildir.

Yabancı Yerel Makamlar Önünde Evlilik İçin Evlenme Ehliyet Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?
Bulundukları ülkelerdeki yabancı yerel merciler huzurunda evlenecek olan çiftler konsolosluklara şahsen gelerek yabancı makamların evlilik için kendilerinden isteyeceği “evlenme ehliyet belgesi” başvurusunda bulunmaları gerekiyor.Bu belgeyi almak için başvurular konsolosluk randevusu alınarak şahsen yapılmaktadır..

NOT: Yabancı merciler önünde evlenecek çiftlerin, gerekli olan diğer belge ve prosedür hakkında ilgili makamlardan bilgi alması gerekmektedir.

Aile Cüzdanı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Nikahı Türk Konsolosluklarında kıyılan çiftlerin aile cüzdanları nikah işleminin gerçekleşmesinin ardından yeni evli çifte hemen teslim edilir.Uluslararası aile cüzdanının kaybı durumunda yenisi için konsolosluktan randevu alınarak şahsen başvurulur.Tabi bu işlem için harç ve değerli belge ücreti ödenmesi gerekiyor.Uluslararası aile cüzdanının bedeli 210 sayılı Değerli Kağıtlar Kanununa göre Maliye Bakanlığınca her yıl yeniden belirlenir.

Türkiye’de düzenlenen uluslararası aile cüzdanın eskimesi veya kaybı nedenleriyle konsolosluklara başvurulduğunda;

Uluslararası aile cüzdanı düzenlenmesi için gereken uluslararası evlenme kayıt örneğine ilişkin bilgilerin bir kısmının (evlenme yeri, evlenmeyi yapan makam ve evlilik kayıt numarası) kimlik paylaşım sistemi üzerinden temin edilmesi mümkün olmadığından, taraflardan birinin aşağıdaki belgeler ile müracaatının ardından Nüfus Müdürlükleri ile gerekli yazışma yapıldıktan sonra yeni uluslararası aile cüzdanı düzenlenmektedir.

Gerekli Belgeler neler?

Bayan ve erkeğin nüfus cüzdanlarının fotokopileri.Bayan ve erkeğin son 6 ay içinde çekilmiş ikişer (2) adet renkli vesikalık fotoğrafları (Hepsinin aynı ve önden çekilmiş olması zorunludur.)
 
Üst