Evlilik Sözleşmesi

Gentleman

Gentleman

Üye
Erkek
Yaş
38
Şehir
Turkey
Son zamanlarda şahsıma çokça sorulan Evlilik Sözleşmesi hakkında sizleri de bilgilendirme gereği duydum. Evlilik sözleşmesi kapsamına istediğiniz herşeyi dahil edemezsiniz. Evlilik sözleşmesi mal rejimine dayalıdır, başka birşeyi kapsamaz. Şu tarihte boşanacağız gibi bir madde ekleyemeyeceğiniz gibi çocuklar hakkında da kısmi tasarrufta bulunabilirsiniz. Zira ekleyeceğiniz bu tür maddelerin hukuki geçerliliği olmayacağı gibi cezai hükümlere tabii tutulabileceğinizin de altını çizmek isterim. Sözleşmeyi kendi aranızda düzenleyebileceğiniz gibi avukat tarafından düzenletebilir, dilerseniz notere onaylatabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken ve gözden kaçan en büyük husus sözleşmenin sadece mevcut mal varlığına göre yapılıyor olması, oysa sonradan edinilecek malların da kapsama alınması gerekir.

Peki kapsam da ne tür bilgiler yer alabilir? Çocuklar hakkında sadece maddi anlamda tasarrufta bulunulabilir. Örneğin; çocuğun hangi hastanede doğurulacağı ve doğum masraflarının ne şekilde ödeneceği. Çocuğa verilecek ismin nasıl tayin edileceği. Evlilik yıldönümü veya doğumgünü gibi özel günleri unutan eşe maddi yaptırım uygulanması. Tatillerde nerede ve ne şekilde konaklanacağı, ödemelerin ne şekilde yapılacağı. Diğerleri de takdir edeceğiniz üzere mal varlıkları ve nafaka vs hakkında.. Maddiyat içermeyen olguyu (çocuk ismi gibi özel hususlar hariç) bu sözleşmeye dahil edemezsiniz.

Peki hangi hususlar eklenemez? Şu tarihte evlenilip, şu tarihte boşanma akti gerçekleştirilecek. Eşler ayrı evde yaşayacak. Eşler birbirleri ile cinsel münasebet kurmayacak. Eğer sözleşmeye kanunlar ile bağdaşmayan bir madde ekleyip, karşılıklı olarak kabul etseniz dahi bahse konu madde geçersiz sayılacak, ilgili kanun kabul görecektir. Tıpkı bankaların kredi kullandırım sözleşmeleri gibi. Esas olan aranızda alacağınız kararlar değil, öncelikle yürürlükte olan kanunlardır.
 
Son düzenleme:
Mercann

Mercann

Üye
Kadın
Şehir
Ankara
Bunları bilmiyordum, öğrenmiş oldum teşekkürler.
 
Gentleman

Gentleman

Üye
Erkek
Yaş
38
Şehir
Turkey
Bunları bilmiyordum, öğrenmiş oldum teşekkürler.
Rica ederim. Bu konularda öğrenmek istediğiniz bir detay olursa yardıma hazırım, bütün arkadaşlar için tabii ki.
 
tesekkürler..
 
Mehmeteskli

Mehmeteskli

Üye
Erkek
Şehir
Eskisehir
bu bilgileri görmezden gelenlerde vardır bunlar çok önemli ileride sorun yaşanmaması için güzel bir tecrube
 
Berkayyy

Berkayyy

Üye
Erkek
Şehir
İstanbul
Teşekkürler
 

Benzer konular...

ad@min
mesaj
1
okunma
703
Zwikker
Z
ad@min
mesaj
0
okunma
813
ad@min
ad@min
  • ad@min
  • Hukuk
  • 0
  • 857
mesaj
0
okunma
857
ad@min
ad@min
ad@min
mesaj
2
okunma
1K
M
YalnizAdam
mesaj
7
okunma
313
Gentleman
Gentleman
Üst