İtalyan Makamları nezdinde yapılan evliliklerin nüfusa kaydı

ad@min

ad@min

Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Erkek
Şehir
İstanbul
EVLİLİK TESCİLİ(İtalya’da yapılan evliliğin kaydı)

İtalya'da evlenen vatandaşlarımızın evliliklerinin Türkiye'deki nüfus kayıtlarına işlenmesi için başvuru yapmaları gerekir, Bu başvuru şahsen veya postayla yapılabilir.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

1. Evlilik dilekçesi Ek 1 (Büyükelçiliğimizin T.C. Dışişleri Bakanlığı Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçiliği adresindeki ‘Bilgi Notları’ menüsünün altındaki ‘Nüfus İşlemleri’ bölümünde bulunan “Evlilik Tescili” bağlantısından da temin edilebilir, Eklidir).

2. Evlilik belgesinin aslı veya onaylı örneği (CERTIFICATO DI MATRIMONIO MODULO B).

3. Nüfus cüzdanlarının asılları.

4. Eşlerden biri sadece yabancı ülke vatandaşı ise vatandaşı bulunduğu ülkeye ait pasaportu ve anne -baba bilgilerini de bulunduğu yeni tarihli, imzalı / mühürlü “Doğum Kayıt Örneği” (CERTIFICATO DI NASCITA CON PATERNITA E MATERNITA)

5. Kadın Türk vatandaşı ve daha önceden evlenip boşanmışsa, boşanmanın kesinleşme tarihinden itibaren 300 gün dolmadan evliliğin gerçekleştirilmesi halinde yetkili Türk mahkemesinde verilmiş iddet müddetinin (300 günlük bekleme süresinin) kaldırıldığına dair mahkeme kararı.

6. Kadın Türk vatandaşı ise ve evlilik soyadıyla birlikte önceki soyadını da taşımak istiyorsa, önceki soyadını da taşımak istediğine dair dilekçesi.

7. Eşlerden birinin Türkiye’de olması halinde, Türkiye’deki herhangi bir noterden eşinin evlilik tescil başvurusunu yapabileceğine dair muvafakatname ve yine noterden onaylı “nüfus cüzdan örneği” gönderilmesi gerekmektedir.

8. İşlem ücreti: 9.- Euro nakit olarak tahsil edilmektedir. Ödemeyi posta çekiyle yaptığınız takdirde lütfen açıklama kısmına isimlerinizi ve işlemi yazınız ve makbuzu başvurunuza ekleyiniz.

BAŞVURU ADRESİ VE SAATLERİ

Ambasciata di Turchia, Sezione Consolare, Via Palestro 28, 00185 Roma

Başvuru saatleri (şahsen başvuru için): 09.00-12.00

Tel : 06 445 940/941 (15.00-16.30 arasında telefonla bilgi alabilirsiniz.) Faks : 06 494 15 28

Web sayfası : T.C. Dışişleri Bakanlığı Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçiliği E-posta : consolato.roma@mfa.gov.tr

Konsolosluk Şubemizde Konsolosluk işlem ücret ve harçları nakit olarak alınır.

Konsolosluk Şubemizde tüm işlemler randevu ile yapılmaktadır.

Randevuyu aşağıdaki internet adresinden alabilirsiniz.

 
Üst