Kendinizi psikolojik olarak evliliğe hazırlamak için sormanız gereken sorular

  Nikah masasında imza atmak üzereyken psikolojik olarak evliliğe hazır olup olmadığınızı düşünmek oldukça zordur, zihniniz düğün coşkusu ve stres arasında kalmış olabilir. Bununla birlikte, kendinize ve eşinize doğru zamanda doğru soruları sormak mutlu ve birlikte hazırlandığınız hayatınıza başlamak için yapmanız gereken en önemli üç şey

  .1. Çatışma ve stresi bir çift olarak nasıl ele alıyorsunuz?
  Dürüst olmak gerekirse stres ve baskı zaman geçtikçe artacak. Birey olarak ve bir çift olarak, başkalarıyla ve ikiniz arasında sorun yaşarsınız. Çatışmaya ve strese nasıl tepki gösterdiğiniz uzun süreli bir ilişki için çok önemlidir.

  Bu yüzden hem stresi nasıl ele aldığınızı hem de çatışmalara nasıl tepki verdiğinizi düşünmeniz önemlidir. Geri çekiliyor musunuz, sarılıyor musunuz, bağırıyor musunuz, kızgın mısınız yoksa üzgün mü? Nasıl iletişim kuracağınızı biliyor musunuz?

  2. Bir şeyin değişmesini bekliyor muyuz?
  Kendinize ve eşinize sormanız gereken bir başka önemli soru - herhangi birinizden bir şeylerin değişmesini isteyen var mı? Bu ne? Neden? Ve daha önemlisi eş adayınız bu beklenti hakkında ne düşünüyor?

  Birçoğumuz evlendiğimiz kişinin “Yaptıklarını” söylediklerinde sihirli bir şekilde değişeceği konusunda bir beklentimiz olabiliyor. Ancak, ilişkinizin geleceği ve evliliğiniz için önemli olan ikinizin de bunu bilmesi gerekli ki hiçbirinizin değişmeyeceğidir.

  Hayatınızın geri kalanını o anda olduğu gibi evlendiğiniz kişi ile geçirmeye hazır olmanız gerekir. Birinin daha az bencil merkezli veya daha fazla sorumlu olmasını beklemek veya küçük veya büyük değişiklikler yapmak, bencil ve gerçekçi değildir. Bir kağıda imza atmak nadiren sihirli bir değnekdir ve bu görüşe güveniyorsanız hayal kırıklığı ve yıllarca süren mücadele ve hoşnutsuzluktan kurtulabilirsiniz.

  3. Büyük sorunlara karşı tutumumuz nedir - Çocuklar, para, ilişki, bağımlılık?
  Pek çok çift, evlenmeden önce bu gibi şeylerden bahsetmekten kaçınma eğilimindedir, çünkü romantizmi öldüreceğini düşünüyorlar.

  Bu soruları iyice düşünün ve nişanlıınızla konuşun. Çocuk yetiştirme konusundaki felsefeniz nedir, nelere izin vereceksiniz ve ne yasaklayacaksınız? Onları nasıl disipline edeceksin? Finansmanınızı nasıl düzenleyeceksiniz? Para kazanma ve harcama konusunda ne kadar uyumlusunuz? Bir ilişki bir anlaşma kırıcı mı, yoksa üstesinden gelinebilir mi? Bir ilişki olsaydı, eşinizden ne beklerdiniz? Eşinize bir bağımlılık edinmesine nasıl tepki verirsiniz? Beraber halleder miydiniz, yoksa kendi başlarına halletmelerini mi beklersiniz?
   
  Üst