Dikkat! Nikah için gerekli evraklar

ad@min

ad@min

Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Erkek
Şehir
İstanbul
Nikah Akdi İçin Gerekli Evraklar

Evlenme Sağlık Raporu (Bay & Bayan)
Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Merkezleri veya Aile Hekimliklerinden alınan rapor. (Sağlık Raporu imzalı ve kaşeli olmalıdır)

Örnek Sağlık Raporu
nikah-hizmetleri.jpg


4’er Adet Fotoğraf (Bay & Bayan)
Son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir, fotokopi resim geçersizdir.

Nüfus Cüzdanların Aslı ve Fotokopileri
Dul veya Boşanıp tekrar evlilik yapacaklar için nüfus cüzdanlarının "medeni hal" kısmı “Evli” yazıyor ise nüfus cüzdanlarını değiştirmeleri gerekmektedir. T.C. kimlik no’lu olmayan, resimsiz ve en son medeni hali işlenmemiş nüfus cüzdanları kabul edilmeyecektir. (Sürücü Belgesi geçerli değildir.)

Not: Evlendirme Ehliyet Belgesi; (Evlendirme Memurluğumuz tarafından temin edilmektedir.) Çiftlerden birinin evlendirme dairesinin bulunduğu il veya ilçede ikamet etmesi gerekmektedir, Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) ikamet kaydı olmayanların Nüfus Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

Evlenecek Çiftlerin Birlikte Müracaatı Zorunludur.
 
ad@min

ad@min

Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Erkek
Şehir
İstanbul
REŞİT OLMAYANLAR Nikah Akdi İçin Gerekli Evraklar

17 yaşını doldurup 18'nden gün alan için Anne baba muvafakatnamesi (Noterden) veya anne babanın nüfus cüzdanları ile çiftlerle beraber müracaata gelmeleri zorunludur.
16 yaşını doldurup 17’sinden gün alanlar için mahkemeden alınacak evlenme izin kararı.

BOŞANMIŞ VE DUL OLANLAR
Boşanmış veya dul olan bayanlar boşanma ve ölüm tarihinin nüfusa tescilinden itibaren 300 (10 Ay) geçmeden evlenemez.
Sürenin dolmasını beklemek istemeyenler, Mahkemeden iddet müddetini kaldırma kararı getireceklerdir.

YABANCI EVLİLİK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR
Vatandaşı oldukları ülkenin İstanbul’da bulunan konsolosluklarından alacakları “Evlenme Ehliyet Belgesi” (Alınan belgede kişinin Adını, Soyadını, Anne Adı, Baba Adı, Doğum Tarihini ve Evlenmesine engel halinin bulunup bulunmadığını gösterecek şekilde düzenlenecek) Kaymakamlık makamından onaylatmaları gerekmektedir. İstanbul’da Konsolosluğu bulunmayan ülke vatandaşları Ankara’da bulunan büyükelçiliklerinden alacakları “Evlenme Ehliyet Belgeleri” T.C. Dışişleri Bakanlığı’na tasdik ettirmek zorundadırlar.

Çok Dilli Doğum Belgesi ve Bekarlık Belgesi ile Başvuru: Bazı ülkelerin vermiş oldukları Bekarlık Belgesi ve Doğum Belgesi çok dilli olduğu için hiçbir yere onaylatmadan müracaat edebilirler. Örnek; Almanya, Avusturya, Fransa v.s.

Apostille (Tasdik Şerhi) Olan Belgeler İle Başvuru: Apostille olarak almış oldukları Bekarlık ve Doğum Belgelerini Türkiye'ye getirdikten sonra Türkçe tercümelerini yaptırıp Noterden onaylatmaları gerekmektedir.
Yabancı uyruklu Bay ve Bayanların pasaportlarını Yeminli Tercüman Büroları’ndan tercüme yaptırıp Noter’den onaylatmaları gereklidir. Vize süresi geçmiş olan veya oturma izni olmayan yabancı uyruklukların müracaatı kabul edilmeyecektir.

DİĞER DURUMLAR
Kızlık soyadını kullanmak isteyenler, Evlendirme Memuruna kayıt anında söylemeleri gerekmekte; Soyadı dilekçe sistemden çıktı olarak alınmakta olup Evlendirme Memurunun önünde imzalanacaktır.

Mal ayrılığı talebi olanların, Noterden yaptırmış oldukları Mal Ayrılığı Sözleşmesi müracaat dosyasına koyulur.

Evlenecek çiftlerin müracaat işlemini vekil olarak atadığı kişi vasıtası ile de yürütebilir. Bunun için Özel Vekâletname düzenlenmesi ve bu vekâletnamede vekâlet veren ile vekili ve evleneceği kişinin tam kimlikleri ile evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğunun açıkça belirtilmesi şarttır. Evlendirme Yönetmeliğinin 17. maddesi İstenilen evraklar tamamlandıktan sonra gün için müracaat edilecektir; Müracaat tarihinde yasa gereği nikah akdi yapılmamaktadır. Eksik evrakla müracaat yasa gereği kabul edilmeyecektir.

Evlilik Başvuru Evrakları düzenlendiği tarihten itibaren 6 (altı ay) süre ile geçerli olduğundan istenilen nikah günü bu tarih aralığını geçmeyecektir.

Özel Vekâletname Örneği İçin Tıklayınız
 

Benzer konular...

ad@min
  • Makale
mesaj
0
okunma
741
ad@min
ad@min
  • Makale
mesaj
0
okunma
652
ad@min
ad@min
  • Makale
mesaj
0
okunma
822
ad@min
Üst