Nikahta neden ayağa basılır?

Düğün adetlerimiz arasında belki de en eğlencelilerden birisi kesinlikte nikahta sonra ayağa basmadır. Bu şeref genellikle gelinlere nail olurken zaman zaman hızlı davranan damatlar da ayağa basabilmeyi başarmaktadır. Ayağa basma geleneği üstünlük kurmak damadın kaçışını engellemek gibi temeller üzerine kurulmuş olsa da bu gelenek oldukça eskiye dayanıyor.

İnsanın evliliğinin temellerine ayağa basma ile atmayacağı gerçeğine rağmen ayağa basma oldukça sevilen gelenekler arasında yer alıyor. Damadın ayakkabısına basmak suretiyle ayakkabıyı eskitmeye ve damadın kaçmasını engellemeye çalışmak bu adetin bir parçası olsa da evin reisinin kim olacağının nikah masasında belirlenmesi olarak görülen keyifli yanı daha çok ön plana çıkmaktadır.

Nikahta ayağa basarak Antik Roma’da evlilikte egemen olacak kişinin belirlenmesini sağlayan bu gelenek dünyada fazlasıyla yaygın değildir. Ayakkabı üzerinden uygulanan pek çok düğün adetimiz yabancılar ile ortak olsa da ayağa basmak yurt dışında Türkiye’de olduğu kadar yaygın değildir. Farklı kültürlerde damatların gelinlere hiç ayakkabı almamasına dayanan gelenekler vardır. Bunun temelinde de gelinin evden gitmesini önlemek yatmaktadır.

Evlilik kurumu tüm saygısı ve sevgisi ile herkesi mutlu edecek şekilde kurulmalıdır. Bu kuruluş aşamasında oluşan gerginlikleri, terslikleri ya da şansızlıkları görmezden gelmeyi sağlayacak düğün adetlerimiz ile tüm süreç çok daha keyifli olmaktadır. Geleneklerine sahip çıkan gençlerin bu gelenekleri devam ettirecekleri ve çocuklarına aktaracakları gerçeği ise toplumda herkesi mutlu etmektedir.
 
Üst