• TÜRKİYE'NİN EVLİLİK TOPLULUĞU...
  Klasik evlilik sitelerinden farklıyız...
  - Evlenmek isteyenler...
  - Evliliklerinde sorun yaşayanlar...
  - Yalnız olanlar, Arkadaş arayanlar...
  - Aşk meşk eğlence arayanlar...
  > Sizde ücretsiz üye olarak aramıza katılın.

Sosyal medyada izinsiz paylaşım suç

Okunuyor :
Sosyal medyada izinsiz paylaşım suç

ad@min

Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Erkek
Şehir
Türkiye
Sosyal medyada arkadaşımın ev içinde olan görüntüsünü yayınladım. Kötü bir amacım yoktu ama yine de beni mahkemeye verdi. Bu gerçekten suç mu?

Sosyal medyada İzinsiz olarak yapılan ses ve görüntü çekimi bir suçtur ve cezası vardır. Özel hayatın gizliliği kapsamında, kişinin mahrem hallerine ulaşmayı temsil eden her türlü fiilin yayınlanması suçtur.

Kişilik haklarını zedeleyen olay karşısında, kanunlar da koruyucu olarak yer alır. Kamuya açık alanda da olsa evde de olsa kişinin rızası olmaksızın ses ve görüntü alınması ve alınan ses ya da görüntülerin izni olmadıkça ifşa edilmesi de suçtur.

Türk Ceza Kanunu'nun 134. maddesinde özel hayatın gizliliği suçu ve cezası düzenlenmiştir. Buna göre, kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlal edilmesi halinde, verilecek ceza bir kat artırılır. Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur..

Uyelerimizin dikkatine...
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konu açmak veya Yorum yapmak için üye olmalısınız

üye olursanız diğer üyelere özel mesaj gönderebilirsiniz

Üye ol

ücretsiz üye olarak evlilik topluluğumuza katılabilirsiniz.

Giriş yap

Üyeliğiniz varsa lütfen giriş yapın

Üst Alt