Türk vatandaşıyla yabancı uyruklunun evlenebilmesi için gerekli belgeler nelerdir?

  • Başlatan ad@min
  • Başlangıç tarihi
  • mesaj 0
  • okunma 338
ad@min

ad@min

Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Erkek
Şehir
İstanbul
Bir Türk ile yabancı uyruklu bir şahsın Türkiye’de nikah işlemlerinde genel olarak aşağıdaki belgeler istenmekle beraber kesin yanıt için nikahın kıyılacağı yerdeki Evlendirme Memurluğu ile temas edilmesi yararlı olacaktır.

Nüfus Kayıt Örneği: Nüfus Müdürlüklerinden alınacaktır.

5 adet vesikalık fotoğraf: fotoğraflar Evlenme Yönetmeliğine uygun, (Başörtülü fotoğraflar alın ve çene açıkta olmak şartıyla) renkli ve son 6 ay içinde çektirilmiş olmalıdır. Bilgisayarla çoğaltılmış fotoğrafların renkleri folyo ile kaplama sırasında dağıldığından bu tür fotoğraflar kabul edilmemektedir).

Evlenme Beyanı (2 Adet): Medeni hal bölümüne “bekar”, “dul” veya “boşanmış” şeklinde uygun olan yazılacaktır. Dul ise eşinin ölüm tarihi, boşanmış ise boşanma kararının kesinleşme tarihi gün - ay - yıl olarak yazılacaktır. (Kadın dul veya boşanmış ise, evlenebilmesi için 300 günlük bekleme (iddet) süresinin geçmesi gerekmektedir. Bu süre tamamlanmamışsa, iddet süresinin kaldırılması için Aile Mahkemesi’nden Mahkeme Kararı alınması gerekmektedir.

Nüfus Cüzdanı: Başvuru sırasında aslı ve arkalı önlü fotokopileri getirilecektir. Fotoğrafsız Nüfus Cüzdanı kabul edilmemektedir.

Sağlık Raporu: Türkiye’deki bir sağlık kurumundan alınabilir.

Yabancı Uyruklu Kişi: Türkiye’de yasıyorsa ülkesinin Konsolosluğundan, yurtdışında yasıyorsa ülkesindeki ilgili makamlardan alacağı çok dilli Evlenme Ehliyet Belgesi ve Doğum Kayıt Örneği, boşanmışsa açıklamalı Evlenme Kayıt Örneği, dulsa vefat eden eşine ait açıklamalı Ölüm Kayıt Örneği, İkametgah Belgesi, Pasaport aslı ve fotokopilerini (noter tasdikli) Evlendirme Memurluğuna ibraz edecektir. Evlenmek isteyen yabancı Türkçe bilmiyorsa müracaat sırasında ve nikah sırasında tercüman bulunduracaktır.
 

Ekli dosyalar

Üst