Yurt dışına gidebilmek için anlaşmalı evlilik yapmak caiz midir?

ad@min

ad@min

Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Erkek
Şehir
İstanbul
Türkiye'de çoğu türk genci yurt dışına gidebilmek yurt dışında oturma izni alabilmek için anlaşmalı evlilikler yapmaktadır. Peki İslam Dini bu konu hakkında ne diyor?

Yurt dışına gidebilmek için anlaşmalı evlilik yapmak dinen caiz midir?

İşte Diyanet İşleri Başkanlığının konu ile ilgili görüşü...
Aile ve evlilik ciddi bir müessesedir. Bir kimsenin dünyevi bazı kazançlar elde etmek için nikahı suistimal etmesi doğru bir davranış değildir. Yurt dışında çalışabilmek ve oturum izni almak maksadıyla o ülke vatandaşlarından birisi ile formalite evliliği yapmak, nikahın suistimal edilmesine örnektir. Dolayısıyla yanlış ve yalan beyanla elde edilen kazanç haksız bir kazançtır. Haksız yollarla elde edilen kazanç ise haramdır.
Maddî bir menfaat elde etmek için veya Avrupanın bir ülkesinde oturma izni almak için veya işçi olabilmek için anlaşmalı evlilik yapmak dinen caiz değildir.
 
ad@min

ad@min

Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Erkek
Şehir
İstanbul
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın çıkarttığı Aylık Dergisi'nde danışıklı boşanma ve formalite evlilikleri için Din İşleri Yüksek Kurulu fetva yayınladı.
Maddi kazançlar için nikahın su'istimal doğru olmadığını vurgulayan Din İşleri Yüksek Kurulu, yurt dışında oturma izni alabilmek için formalite evlilik yapmanın veya vefat eden babasının emekli maaşını almak için eşinden boşanmanın haram olduğunu ifade etti.
Ayrıca eşin veya vefat eden babasının emekli maaşını almak için yapılan boşanmalar da haramdır...
 
Üst