• TÜRKİYE'NİN EVLİLİK TOPLULUĞU...
  Klasik evlilik sitelerinden farklıyız...
  1 - Evlenmek isteyenler...
  2 - Boşanmak isteyenler...
  3 - Evliliklerinde sorun yaşayanlar...
  4 - Yalnız olanlar, Arkadaş arayanlar...
  5 - Aşk meşk eğlence arayanlar...
  Sizde ücretsiz üye olarak aramıza katılın.
 • Konulara ziyaretçi olarak da yorum yazabilirsiniz.. Detaylı bilgi için Tıklayınız

Anlaşmalı boşanma protokolu örneği

ad@min

Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Erkek
Konum
Türkiye
Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi ve Protokol Örneği

Taraflar evliliği bitirmeye karar vermişler ise avukatsız anlaşmalı boşanma dava dilekçesi vererek boşanma sürecini başlatabilirler. Fakat size tavsiyemiz, avukat tutmaya maddi durumunuz elvermiyorsa bile en azında konusunda uzman bir hukukçuya danışarak, mutlaka konu hakkında bilgi alın.

Avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçesi örneği
1

2


Boşanma davası açılmadan önce Avukat tutmaya gerek duymuyor veya maddi durumunuz el vermiyor ise, yapmanız gereken tek şey Avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçe örneklerini inceleyerek kendinize uyarlamak olacaktır. anlasmalievlilik.com sitesindeki Avukatsız boşanma dilekçesi örneği sadece size fikir olması açısından verilmiştir. Dilekçe İçeriğini taraflar kendilerine uyarlamalı ve kendi sebeplerini yazarak açıklamalıdırlar.

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçesinde olması gereken yazılar nelerdir.
Hukuk Mahkemeleri Kanununun 119. Maddesinde dava dilekçesinde bulunması gereken hususların neler olduğu ayrıntılı olarak yazılmıştır.
 

Gentleman

Üye
Erkek
Konum
Turkey
Genel itibariyle dilekçeler usule uygundur, Yine belirtmek isterim ki; boşanma davası, çekişmeli ve çekişmesiz olmak üzere ikiye ayrılır. Bir de özel sebeplere dayalı boşanma davaları vardır (aldatma ve zina gibi). Eğer çekişmesiz yani anlaşmalı boşanma davası açmaya karar verdiyseniz ve çok fazla mal varlığına sahip olmadığınızı düşünüyorsanız, hukuki temsilciye pek ihtiyacınız olmayacak demektir. Sadece dilekçe örneğine bir düzeltme yapmak istiyorum. Boşanma davalarının sonuçları temyize açık olmayıp, istinaf yolu açık olur, bu nedenle temyizden feragat değil, istinaf yoluna başvurmaktan vazgeçme dilekçesi sunulabilir.

Ayrıca özellikle kadın arkadaşlar; çekişmeli bir boşanma davası açma hazırlığındaysanız ancak yargılama masraflarını karşılamaktan çekiniyorsanız, dilekçesinizin sağ üst köşesine büyük harflerle ''ADLİ YARDIM TALEPLİDİR'' yazmanız yeterli olacaktır. Bu noktadan sonra yerine getirmeniz gereken bir kısım prosedürler bulunmaktadır. Eğer maddi imkanlarınızın yargılama masraflarını karşılama noktasında yetersiz olduğuna kanaat getirilir ise dava açma harcı, dosya masrafı ve diğer yargılama masraflarını da ödemeyeceğiniz gibi BARO tarafından talebiniz doğrultusunda size avukat tahsis edilecektir. Ancak biz boşanmak istiyoruz, anlaşamıyoruz derseniz, birçok Mahkeme boşanmanız için sebep görmeyeceğinden boşanma hususunda karar vermeyecektir. Bazı Mahkemeler bu yönde karar verebilir, ancak bu kanunen yanlıştır. Boşanma sebepleri arasında keyfe keder anlaşamadık ayrıldık değil de hakimin bu konuda önce aile birliğinin sağlanması konusunda uygulaması gereken kanunlar bulunur. Tabii güzel ülkemde bir takım işgüzar hakimler her anlaşamadık diyeni de boşayabiliyor.
 
Son düzenleme:
Üst Alt