• EVLİLİK TOPLULUĞUNA HOŞGELDİNİZ...
  Klasik evlilik sitelerinden farklıyız...
  1 - Evlenmek isteyenler...
  2 - Boşanmak isteyenler...
  3 - Evliliklerinde sorun yaşayanlar...
  4 - Yalnız olanlar, Arkadaş arayanlar...
  5 - Aşk meşk eğlence arayanlar...
  Sizde ücretsiz üye olarak aramıza katılın.
 • Konulara ziyaretçi olarak da yorum yazabilirsiniz.. Detaylı bilgi için Tıklayınız

İslamda Evlilik

Exizone1

Üye
Erkek
Konum
Ankara
İslamda ailenin önemi, islama göre özel yaşantı. Evlilik nasıl yapılmalı. İslamda çok eşlilik gibi bir çok dikkat edilecek konu içeriği yer almakta. Giriş olarak birkaç cümlede özetlemek istedim. İslam dininin esası ve dayanağı hiç şüphesiz Allah (c.c) kelamı ve ilahi kanun olan Kur"an-ı Kerim ile, şanı yüce Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in hadisi şeriflerinden ibarettir.
.Hz. Peygamber s.a.v. “Evleniniz ve çoğalınız, düşük bir çocukla dahi öbür ümmetlere karşı çokluğunuzla övünürüm.” buyurmuşlardır. Diğer bir hadisi şerifin meali şöyledir: “Bereketi en muazzam olan kadın, yüzü en güzel ve mehri en az olan hanımdır.” Bunlar sahih hadislerdir.
Özetlersek, evlenmek erkeklere ve kadınlara mübahtır. Başka türlü kendini haramdan sakındıramayanlar için farzdır. Çoluk çocuğun hukukuna riayet edebilenler için sünnettir.
Tasavvuf yolunun şeyhlerinden bir bölümü, şehveti gidermek, cinsi ihtiyaçları tatmin ve gönül huzurunu kazanmak için evlenmek farzdır, demişlerdir
.
"Ey inananlar, kendinizi ve ailenizi ateşten koruyunuz" (Tahrim, 66/6) . Ailenin korunması ve yüceltilmesi istenmiştir.

İslamda evlilik yaşı
Diyanet'in görüşü, bir kız 17, erkek 18 yaşından önce evlenmemeli. Daha küçük yaştakiler İslam'a aykırıdır yönünde” dedi.

İlk tanışma
Evlenmek düşüncesiyle görüşecek olan tarafların yanında, mutlaka üçüncü bir şahıs hazır olmalıdır. Aksi halde “halvet” olarak tabir edilen “başbaşa yalnız kalma” söz konusu olur ki, bu caiz değildir
.
 
Üst Alt